مناسب ترین سنگ ساختمانی برای کف پارکینگ و انواع آن
11
مارس

مناسب ترین سنگ ساختمانی برای کف پارکینگ و انواع آن

پارکینگ ساختمان علاوه بر اینکه محلی برای نگهداری از ماشین های اهالی ساختمان است، نوعی ورودی ساختمان نیز شناخته می شود. به همین دلیل است که تردد در این بخش از ساختمان بیشتر از سایر بخش های آن است.

بنابراین زیبایی طراحی و انتخاب متریال های با کیفیت در کف پارکینگ و دیوارهای آن می تواند تاثیر بسیار زیادی در جذابیت و کاربرد این فضا داشته باشد.

از طرفی استفاده نمودن از سنگ ساختمانی بی کیفیت در ساخت کفپوش ها می تواند هزینه های تعمیر و نگهداری از ساختمان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بنابراین بهتر است هنگام انتخاب کفپوش های پارکینگ صبر و اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با سنگ ساختمانی مناسب برای کف پارکینگ و انواع آن ها، به طور کامل آشنا کنیم.

مناسب ترین سنگ ساختمانی برای کف پارکینگ و انواع آن

اهمیت انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای کف پارکینگ

همانطور که گفته شد پارکینگ ها بیشترین تردد را نسبت به سایر قسمت های ساختمان دارند. بنابراین انتخاب متریال غیر استاندارد و نامناسب برای کفپوش های پارکینگ می تواند منجر به افزایش هزینه های تعمیرات شود.

به همین دلیل برای انتخاب سنگ ساختمانی مناسب در کف پارکینگ باید تمامی ویژگی های کفپوش پارکینگ و شرایط آن ها به طور کامل مورد توجه قرار گیرند. از آنجایی که ماشین ها بیشتر از انسان ها روی کفپوش های پارکینگ تردد می نمایند، باید سنگ ساختمانی برای کف پارکینگ استفاده شود که از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

تا در صورت تردد ماشین های سنگین وزن، دچار شکستگی و یا ترک خوردگی نشود. همچنین با توجه به تغییرات دمای پارکینگ ها در فصول مختلف، کفپوش های پارکینگ باید از دوام کافی در برابر تغییرات آب و هوایی برخوردار باشند.

از طرفی ماشین ها ممکن است روی زمین خیس و بارانی تردد داشته باشند و سپس وارد پارکینگ شوند. در این صورت اگر کفپوش ها لغزنده باشند، احتمال سر خوردن ماشین ها و برخورد آن ها با یکدیگر افزایش می یابد.

به همین دلیل سنگ ساختمانی مورد استفاده در کف پارکینگ ها باید کاملا ضد آب و ضد لغزش باشد. در صورتی که هنگام انتخاب سنگ ساختمانی مورد استفاده در کفپوش های پارکینگ به این نکات توجه شود، عمر کفپوش ها طولانی تر خواهد بود.

بنابراین برای تهیه سنگ های ساختمانی مناسب در کف پارکینگ ها بهتر است از مراکز فروش معتبر خرید نمایید. سایت https://agatesang.com/ می تواند شما را در رابطه با انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای کف پارکینگ ها به طور حرفه ای و کامل تر آشنا کند.

ویژگی های سنگ ساختمانی مناسب برای کفپوش پارکینگ

به طور کلی سنگ های ساختمانی انتخاب بهتری برای کف پارکینگ ها هستند. زیرا از دوام و پایداری بیشتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی برخوردار می باشند.

با این وجود سنگ های ساختمانی نیز با توجه به نحوه مراقبت، دوام، زیبایی، پایداری و … به انواع مختلفی دسته بندی می شوند.

بنابراین هر نوع سنگ ساختمانی را نمی توان برای کف پارکینگ ها مورد استفاده قرار داد. از مهم ترین نکاتی که هنگام انتخاب سنگ ساختمانی مناسب کفپوش های پارکینگ باید مورد توجه قرار گیرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • توجه به نوع زمین پروژه: میزان سفت و یا سستی زمین، احتمال نشست زمین و …
 • شرایط جوی محل ساختمان: گرمسیر و یا سردسیر بودن اقلیم پروژه
 • نوع پارکینگ: سرباز و یا سرپوشیده بودن پارکینگ
 • نور مورد نیاز پارکینگ: اگر نور طبیعی در پارکینگ وجود نداشته باشد، بهتر است از سنگ های روشن برای کفپوش ها استفاده شود.

از مهم ترین ویژگی های سنگ ساختمانی مناسب برای کفپوش پارکینگ ها می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • مقاومت در برابر رطوبت و قابلیت جذب پایین آب
 • سلامت بودن و عدم وجود ترک در سطح سنگ ها
 • عدم وجود پوسیدگی و داشتن بافتی همگن و یکنواخت
 • استحکام و دوام بالا
 • عدم وجود آلودگی
 • استحکام و مقاومت بالا در برابر شرایط جوی مختلف و فشار ناشی از آن
 • ضخامت مناسب به منظور پیشگیری از شکستن و ترک خوردن سنگ ساختمانی
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و اسیدها

دارای ابعاد استاندارد که حداکثر 60 در 60 می باشد.

مناسب ترین سنگ ساختمانی برای کف پارکینگ و انواع آن

انواع سنگ های ساختمانی مناسب برای کفپوش پارکینگ

 • سنگ گرانیت: این سنگ از مقاومت و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل می تواند بهترین و ایده آل ترین سنگ ساختمانی مورد استفاده در اجرای کفپوش پارکینگ ها باشد. از مهم ترین ویژگی های این سنگ می توان به ضد رطوبت، هزینه نگهداری و تعمیر بسیار کم، غیر لغزنده بودن، مقاوم در برابر سایش و فشار و … اشاره نمود. اما قیمت بالا و عدم صرفه اقتصادی از معایب اصلی آن می باشد.
 • سنگ مرمریت: این سنگ نیز می تواند فضایی کلاسیک و یا مدرن ایجاد نماید. همچنین جذب پایین آب در کنار تراکم بالای آن موجب شده تا انتخاب مناسبی برای کف پارکینگ باشد. البته این سنگ ها برای پارکینگ هایی که تردد کمتری دارند، مناسب تر می باشند. همچنین سنگ های چینی بهترین نوع سنگ مرمریت برای کفپوش پارکینگ ها می باشند.
 • سنگ تراورتن: تراورتن نیز نوعی سنگ طبیعی می باشد که به دلیل بافتی متخلخل، کاملا غیر لغزنده می باشد. از طرفی اگر به درستی از آن مراقبت شود، در برابر رطوبت نیز از مقاومت خوبی برخوردار است. به همین دلیل دچار ترک خوردگی نیز نمی شود.
 • ظاهر فوق العاده این سنگ ها می تواند فضایی کلاسیک ایجاد نماید. به همین دلیل در اجرای کفپوش های پارکینگ نیز از آن استفاده می شود. از طرفی قیمت مناسب تر آن نسبت به دیگر سنگ های ساختمانی، موجب محبوبیت آن در میان کارفرمایان شده است.

سنگ کوارتزیت: این سنگ به دلیل دوام و مقاومت بسیار بالایی که دارد، می تواند در کف پارکینگ ها مورد استفاده قرار بگیرد. از مهم ترین ویژگی های این سنگ ساختمانی می توان به مقاومت بالای آن در برابر خراشیدگی، ساییدگی، لکه پذیری و هوازدگی اشاره نمود.

از طرفی ظاهر تیره رنگ آن موجب می شود تا فضایی نوستالژیک ایجاد نماید. البته این سنگ ها از قیمت نسبتا بالایی برخوردار می باشند، که در کنار مقاومت فوق العاده و طول عمر بالای آن ها نوعی سرمایه گذاری در ساختمان محسوب می شود.

مناسب ترین سنگ ساختمانی برای کف پارکینگ و انواع آن

تشخیص بهترین سنگ ساختمانی برای کف پارکینگ

با وجود تنوع سنگ های ساختمانی مناسب برای کف پارکینگ ها، شاید انتخاب سنگ ساختمانی مناسب کار نسبتا دشواری محسوب شود. بنابراین در یک بررسی کلی به شناخت بهترین و مناسب ترین سنگ های ساختمانی کف پارکینگ ها می پردازیم.

معمولا سنگ کوارتزیت یا گرانیت بهترین و محبوب ترین متریال مورد استفاده در اجرای کفپوش های پارکینگ است. زیرا این سنگ از دوام بالایی در برابر مواد شیمیایی و اسیدی برخوردار می باشد. بنابراین برای محیط های پرتردد مانند پارکینگ انتخاب بسیار مناسبی می باشد.

اما نکته قابل توجه در رابطه با سنگ های گرانیت قیمت نسبتا بالای آن ها می باشد. بنابراین اجرای این سنگ ها در پارکینگ ممکن است هزینه زیادی را به همراه داشته باشد و صرفه اقتصادی نداشته باشد. از طرفی سنگ هایی مانند سنگ لایم استون و آهکی نیز به دلیل جذب بالای آب برای کفپوش های پارکینگ مناسب نمی باشند. سنگ هایی مانند ترامیت نیز به دلیل مقاومت و استحکام بسیار کم در برابر سایش و ترک خوردگی برای کف پارکینگ ها توصیه نمی شوند.

بنابراین بهترین سنگ برای کفپوش پارکینگ سنگ گرانیت است. اما به دلیل عدم صرفه اقتصادی استفاده از این سنگ بسیاری از کارفرمایان آن را مورد استفاده قرار نمی دهند. در این صورت می توان از سنگ های مرمریت و تراورتن برای اجرای کف پارکینگ استفاده نمود.