بهترین سنگ ساختمانی برای استفاده در آشپزخانه
24
آوریل

بهترین سنگ ساختمانی برای استفاده در آشپزخانه

لزوم استفاده از سنگ ساختمانی مرغوب و بادوام در آشپزخانه

برای فضای پرکاربرد و مهمی مانند آشپزخانه باید بهترین و با کیفیت ترین سنگ ساختمانی را انتخاب کرد. به واسطۀ فعالیت روزانه در آشپزخانه، رطوبت، دمای بالا، ریزش آب، چربی و . . . نیز وجود خواهند داشت.

از همین رو، تجهیزات و مصالحی که در طراحی و ساخت آشپزخانه استفاده می شوند، باید بادوام و بسیار مقاوم باشند. یکی از مواد و مصالح مهمی که در فضای آشپزخانه این روزها بسیار مهم و کاربردی می باشد؛ سنگ ساختمانی است.

از سنگ های ساختمانی برای پوشش کف، کانتر، سطح رویه کابینت ها، سینک و دیوارهای آشپزخانه ممکن است استفاده شود. همچنین، هنگام انتخاب سنگ برای آشپزخانه، باید به شیوۀ تمیز کردن و نگهداری از سنگ توجه داشته باشید.

سنگ هایی را انتخاب کنید که تمیز کردن سطح آنها ساده و بدون دردسر باشد و ضمناً با فضای دکوراسیون آشپزخانه نیز متناسب باشد.

انواع سنگ ساختمانی مناسب آشپزخانه

برای آنکه بهترین سنگ ساختمانی را برای فضای آشپزخانه انتخاب کنید، بهتر است در وهلۀ اول انواع سنگ ساختمانی را بشناسید. سپس بر اساس سلیقه و ویژگی های هر سنگ، با توجه به فضای دکوراسیون آشپزخانه، سنگ مناسب را انتخاب کنید.

در این نوشتار به طور اختصاصی به بهترین سنگ‌های ساختمانی مورد استفاده در آشپزخانه خواهیم پرداخت. لطفا تا پایان این مقاله، همراه ما باشید.

معرفی بهترین و با کیفیت ترین سنگ ساختمانی برای آشپزخانه

سنگ های ساختمانی که برای فضای آشپزخانه انتخاب می کنید؛ باید در برابر مواد شوینده، ضربه، تغییر دما، خراشیدگی و . . . بسیار مقاوم باشند.

از طرفی، به مرور زمان نباید از زیبایی ظاهری سنگ ها کاسته شود. در این بخش برخی از سنگ های ساختمانی پرکاربرد و با دوام را که برای فضای آشپزخانه بسیار مناسب می باشند؛ را معرفی خواهیم کرد.

سنگ ساختمانی گرانیت سنگ گرانیت، از جمله سنگ های طبیعی و بسیار مقاوم در برابر حرارت و مواد قلیایی می باشد. سنگ ساختمانی گرانیت به دلیل آنکه دارای طیف گسترده ای از رنگ های روشن و تیره است؛ ظاهری بسیار زیبا و چشم نواز دارد.

با توجه به اینکه، این نوع سنگ به عنوان سنگ گران قیمت از دیرباز شناخته شده است. از سنگ های گرانیت بیشتر برای کانترها و کابینت های آشپزخانه استفاده می شود. در کنار مقاومت، استحکام و تنوع رنگی بالای سنگ گرانیت، باید به این نکته نیز اشاره کنیم؛ که سنگ های گرانیت در صورت عدم نصب صحیح یا تحت فشار قرار گرفتن، دچار ترک خوردگی خواهند شد.

از سوی دیگر جهت جلوگیری از ایجاد لکه روی سنگ، بهتر است سنگ گرانیت آب بندی شود. همچنین برای آنکه از زیبایی ظاهری سنگ کاسته نشود، از کشیدن چاقو یا اجسام تیز بر روی سنگ گرانیت پرهیز کنید.

سنگ ساختمانی گرانیت

سنگ مرمریت

سنگ طبیعی دیگری که مناسب فضای آشپزخانه به ویژه کانتر می باشد، سنگ مرمریت است. سنگ های مرمریت در ساختار خود دارای مقدار کمی تخلخل می باشند؛ که این فضاهای خالی در کارگاه های تخصصی با رزین یا اپوکسی پوشش داده می شوند.

به همین خاطر، کیفیت و استحکام آنها نیز افزایش خواهد یافت. سنگ های مرمریت در برابر نفوذ رطوبت، حرارت و آب مقاومت بالایی خواهند داشت؛ همچنین فضای آشپزخانه را بسیار زیبا و لوکس نمایش خواهند داد.

لازم به ذکر است که این نوع سنگ طبیعی، قیمت بالایی دارد و معمولاً در بخش های خاصی از آشپزخانه از آن استفاده می شود.

سنگ ساختمانی تراورتن

سنگ ساختمانی و طبیعی دیگری که مناسب کف آشپزخانه یا سینک می باشد، سنگ تراورتن است. سنگ های تراورتن در برابر حرارت بالا و همچنین مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارند.

با توجه به ساختار این نوع سنگ ها، حفره های زیادی در سطح سنگ وجود دارد؛ از همین رو، سطح آن صاف و صیقلی نمی باشد و برای محیطی مانند آشپزخانه که رطوبت بالایی دارد، مناسب است. جالب است بدانید، سطح بیرونی سنگ های تراورتن، همواره سرد و خنک می باشد و بنابراین، مناسب محیط گرمی مانند آشپزخانه می باشد.

چنانچه تراورتن ضخامت بالایی داشته باشد، مناسب محیط های سرد نیز خواهد بود. طیف رنگی و تنوع بافت این سنگ بالا می باشد و قدرت چسبندگی بالایی نیز دارد. نسبت به سایر سنگ های ساختمانی وزن کمتری داشته و ثبات رنگی آن نیز بالا است.

بهترین سنگ ساختمانی برای استفاده در آشپزخانه

سنگ مرمر

یکی از ظریف ترین و زیباترین سنگ های طبیعی، سنگ مرمر می باشد. نقوش و طرح های ظریفی که روی سنگ مرمر وجود دارد؛ آن را تبدیل به یک سنگ بسیار زیبا و شیک نموده است. این سنگ در برابر خراش چاقو یا اشیای تیز و همچنین مواد شوینده قلیایی، مقاومت کمی دارد.

بنابراین، پیشنهاد می کنیم برای بخش هایی از آشپزخانه که کمتر در معرض کشیدگی اشیا و مواد شوینده قرار دارند، استفاده شود. اگر قصد استفاده از سنگ مرمر بر روی میز آشپزخانه یا کانتر را دارید؛ لازم است سنگ را در کارگاه های تخصصی آب بندی کنند تا لکه و خراش کمتر بر روی سنگ ایجاد شود.

سنگ کوارتزیت

سنگ ساختمانی کوارتزیت از نمونه سنگ های طبیعی و مقاوم محسوب می شود و کاربردهای زیادی در فضاهای ساختمانی دارد. به دلیل تنوع بالا در طرح و رنگ، ظاهری بسیار زیبا و جذاب دارد.

ضمن آنکه برای استفاده در کف، جزیره و کانتر، دیوار و کابینت آشپزخانه بسیار مناسب است. این سنگ شباهت زیادی به سنگ های مرمر و گرانیت دارد ولی نسبت به آنها قیمت ارزان تری خواهد داشت.

با توجه به اینکه در برابر شرایط دمایی و مواد شوینده قلیایی نیز مقاوم و مستحکم است. چسبندگی و جذب آب نیز در این سنگ کم است. در مقایسه با برخی از سنگ های ساختمانی، نسبت به خراشیدگی نیز مقاومت خوبی دارد.

بهترین سنگ ساختمانی برای استفاده در آشپزخانه

سنگ صابون

سنگ ساختمانی صابون، سنگی است طبیعی که دارای درصد بالایی از تالک طبیعی می باشد و به همین دلیل، حالت صابونی و نرم دارد. طیف رنگی این سنگ زیبا آبی، سبز و خاکستری می باشد که در خانه های قدیمی نیز بسیار استفاده می شده است.

البته در دکوراسیون خانه های امروزی، اغلب در فضای آشپزخانه کاربرد دارد. سنگ صابون، از جمله سنگ های ساختمانی مستحکم و سنگین است و در برابر گرما و حرارت مقاومت خوبی دارد. همچنین در مدت زمان استفاده از این سنگ در آشپزخانه، کمتر با مشکل لکه شدن سطح سنگ مشکل خواهید داشت.

برای آنکه در برابر نفوذ آب دوام بیشتری داشته باشد، بهتر است به شیوۀ اصولی آب بندی شود. باید یادآور شویم که این سنگ زیبا در صورت استفاده از مواد قلیایی و اسیدی، هرگز تغییر شکل و کیفیت نخواهد داشت. پیشنهاد می کنیم حتماً از سنگ های معرفی شده در فضا و مکان مناسب آشپزخانه استفاده کنید.

به عنوان مثال برای مکان های پر کاربردی مانند کانتر یا سینک آشپزخانه، از سنگ های مقاوم در برابر نفوذ آب و لکه استفاده کنید. بدین ترتیب، علاوه بر حفظ نمای ظاهری سنگ به افزایش طول عمر سنگ نیز کمک کرده اید.

زیباترین و با دوام ترین سنگ های ساختمانی  زیادی در بازار وجود دارند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند،که در فروشگاه سنگ آگات به شما عزیزان ارائه میدهیم.

مهمترین نکته هنگام خرید انواع سنگ ساختمانی، توجه به کیفیت، دوام و نوع کاربرد سنگ می باشد. فروشگاه سنگ آگات، یکی از خوش سابقه ترین و معتبرترین مراکز فروش انواع سنگ ساختمانی شناخته شده است.

با مراجعه به وب سایت فروشگاه سنگ آگات، می توانید علاوه بر انتخاب نوع سنگ مورد نیاز خود، مشاوره و راهنمایی نیز دریافت کنید. ضمن آنکه با خیال آسوده و اطمینان از کیفیت محصول، خرید سنگ ساختمانی را انجام دهید.